Nasze aktualności

Uroczyste otwarcie!

22 cze 2021


2 czerwca br. na terenie Uniwersytetu Rolniczego im. H. Kołłątaja w Krakowie odbyła się uroczystość inaugurująca działalność w pełni wyposażonego mobilnego laboratorium o akronimie ANDROBUS.

Wydarzenie to stanowiło znakomitą okazję do spotkania się i omówienia dalszej współpracy wykonawców projektu, konsorcjantów, lek. wet. Piotra Śliwy Powiatowego Lekarza Weterynarii w Krakowie z władzami Uczelni w osobach Pani prof. dr hab. Agnieszki Filipiak-Florkiewicz - Prorektor ds. Nauki, prof. dr. hab. Andrzeja Sechman - Prorektora ds. Współpracy z Zagranicą, prof. dr hab. Czesława Klocka - Dziekana Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt.

 W trakcie uroczystości zaprezentowano działanie sprzętu, w który wyposażono mobilne laboratorium.

Głównym celem projektu jest stworzenie unikatowej na skalę światową kolekcji materiału biologicznego, wzbogaconej o dane genetyczno-fenotypowo-użytkowe cennych reproduktorów, poprzez opracowanie innowacyjnego podejścia do gromadzenia i wykorzystania zasobów genetycznych w utworzonym Banku Materiałów Biologicznych. Mobilne laboratorium, którego prototyp został opracowany przez kierownika projektu Panią prof. dr hab. inż. Monikę Bugno-Poniewierską wraz z zespołem będzie służyło do sprawnego zebrania i oceny materiału biologicznego od wybitnych reproduktorów w miejscu ich przebywania.